Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Zamknij
MaxFormat > Oferta > Mały format > Oprawa > Przygotowanie pracy dyplomowej do druku

Jak przygotować pracę dyplomową do druku?

Prace drukowane jedno i dwustronnie powinny być przygotowane w dwóch różnych plikach.

  • Wersja jednostronna: przygotowana zgodnie z wymaganiami promotora. Prosimy uwzględnić, że oprawa pracy wymaga, żeby lewy margines wynosił przynajmniej 2,5 cm. Numeracja powinna znajdować się po prawej stronie kartki.
  • Wersja dwustronna: powinna mieć marginesy lustrzane i numerację zewnętrzną (nieparzysta numeracja po prawej stronie, parzysta natomiast po lewej stronie kartki) lub marginesy identyczne z obu stron kartki, np. 2,5 cm i numerację stron na środku.
  • Jeśli planujemy dwustronny wydruk dokumentu musimy pamiętać, że po stronie tytułowej następuje  pusta strona, natomiast kolejna, czyli trzecia strona dokumentu to najczęściej spis treści lub podziękowania.
  • Marginesy lustrzane: Układ strony -> Ustawienia strony -> Marginesy -> Marginesy niestandardowe ->  rozwijamy menu Wiele stron i wybieramy -> marginesy lustrzane.Zamiana pliku na PDF


Plik, którzy przygotowujemy w swojej wersji edytora tekstowego na swoim komputerze, na innych PC mogą wyświetlać się nieprawidłowo. Jedynym skutecznym sposobem, aby pliki wyświetlały się poprawnie, jest zapisanie dokumentu w formacie PDF. Tylko wtedy możemy zagwarantować prawidłowy wydruk dokumentu.

Najbardziej powszechnym i jednocześnie w pełni darmowym programem do zapisywania w formacie PDF jest PDF Creator. Program należy zainstalować na komputerze. Możliwość utworzenia pliku PDF pojawi się w menu drukarki. Aby stworzyć plik PDF po zainstalowaniu programu, wystarczy użyć opcji "Drukuj". UWAGA: Przed wydrukowaniem upewnij się, że zaznaczona jest drukarka "PDFCreator".


Aby zapisać dokument tekstowy w PDF wybierz plik -> zapisz jako -> PDF
lub: drukuj -> PDF Creator -> drukuj
Warto, mimo wszystko, wziąć do drukarni pierwotny plik tekstowy. PDF nie jest formatem edytowalnym i nie jesteśmy w stanie dokonać w nim ewentualnych poprawek.

Numeracja dokumentu

W wersji drukowanej dwustronnie numeracja nieparzysta powinna znajdować się po prawej stronie arkusza, a parzysta po lewej stronie arkusza lub na środku.

Aby ustawić numerację po zewnętrznej stronie kartki należy ustawić kursor na pierwszej stronie dokumentu i wybrać:
wstawianie -> nagłówek i stopka -> numer strony -> należy wybrać numerację po zewnętrznej stronie kartki (z prawej strony) -> zaznaczyć opcję „inne na stronach parzystej i nieparzystej”, później wstawić numerację na stronach parzystych po wewnętrznej stronie kartki (z lewej).

Aby ustawić numerację pośrodku strony wybrać wstawianie -> nagłówek i stopka -> numer strony -> wybrać numerację pośrodku strony.

Usuwanie numeracji z pierwszych stron dokumentu:

Aby usunąć numerację z pierwszej strony należy wybrać wstawianie numeracji, wybrać sposób numeracji i zaznaczyć opcję „inne na pierwszej stronie”.

Żeby usunąć numerację z kilku pierwszych stron trzeba:
kliknąć początek strony, od której chcesz zmienić numerowanie stron.
Na karcie Układ strony w grupie Ustawienia strony wybrać menu Znaki podziału, następnie Podziały sekcji i Następna strona.
Na następnej stronie po podziale sekcji kliknij dowolne miejsce w obszarze stopki. Zostanie wyświetlone Projektowanie w grupie Nawigacja. Kliknij Połącz z poprzednim, aby wyłączyć tę opcję.
Teraz możesz bezpiecznie usunąć numerację z pierwszych stron.


Czy wiesz, że: 

Swoją pracę dyplomową możesz drukować bez wychodzenia z domu!

Wyślij plik z pracą przez e-mail.

Pamiętaj, żeby:
- wysłać pracę w formacie PDF, przygotowanym oddzielnie dla druku jednostronnego i dwustronnego.
- podać ilość egzemplarzy
- podać rodzaj oprawy
- podać sposób drukowania (jednostronny/dwustronny)
- podać nr swojego telefonu

Odbiór przesłanej pocztą elektronicznej pracy maksymalnie następnego dnia rano (jeśli praca została wysłana do godziny 1700).


Pamiętaj, że:
- wydruk stron kolorowych i czarno-białych jest liczony automatycznie przez urządzenie. Odnośniki do stron, które są zaznaczone kolorem niebieskim będą więc liczone jak strony kolorowe. Najlepiej jest pousuwać tzw. hiperłącza (wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na linku i wybrać „usuń hiperłącze).
- kartka składa się z dwóch stron